Mik a minimum szükségleteink, és hol van a helyük a költségvetésünkben?
A költségvetés négy alappillére:
- Élelmiszer 🍲
- Rezsi 💡
- Lakáshitel / albérleti díj 🏠
- Közlekedés 🚃
A sorrend fontos. Nézzünk bele mélyebben.
Élelmiszer 🍲
Üres hassal nehéz gondolkozni.
Ebben a kategóriában a mindennapi táplálkozásról, otthoni főzésről van szó. Az ételrendelés az előre tervezés hiányát jelzi, az étterembe járás inkább a szórakozáshoz tartozik.
Még így is nehéz. Az egészséges táplálkozás sok energiát és időt igényel, még ha a költségek nem is jönnek szóba.
Mind tudjuk, hogyan kell, de nem a legegyszerűbb mindig figyelni. Előre megírt bevásárlólistával és egy bejáratott recepttárral lehet könnyíteni a szituáción. Mindezt olcsón csinálni már művészet.
Rossz hír: a csokoládé nem alapélelmiszer.
Rezsi 💡
Ha már megérkezett a számla, kreatívnak lenni nehéz és bizonyos esetekben illegális.
A gáz-, villany-, vízszámla kifizetése alapvető szükséglet. Részben lakásfüggő, de nehéz prioritási sorrendet felállítani ezek között. Ha már kikapcsolták, túl nagy a baj.
Mivel ennyire a sor elején van a költségvetésben, érdemes automatizálni az alap rezsiszámlák fizetését csoportos beszedéssel.
Itt szerintem fontos, hogy attól, hogy valami havi ismétlődő költség, még nem tartozik a rezsihez vagy akár a szükségletekhez. A Netflix nem ide való például. De ha mondjuk otthonról dolgozik valaki, az internet is a rezsi része kötelezően.
Lakáshitel / albérleti díj 🏠
Míg a rezsi nem újrabeszélés tárgya, itt több tér van halasztásra, ha elég korán kommunikáljuk a bank, illetve a tulaj felé. Az is segít általában szolgáltatásokkal és hitelekkel, ha eddig konzisztensen fizettünk.
Hosszú távon a stabil otthon az, ami sikereink alapja. A négy fal biztonsága megvéd, a meleg étel és a meleg szoba lehetőséget ad arra, hogy az alapvető szükségleteinken túl gondolkodjunk a céljainkról.
Annak a harmadik kategória irreleváns, akinek a háza vagy lakása saját és ki van fizetve. Jó nekik!
Közlekedés 🚃
Amikor közlekedésről beszélünk, első sorban a munkába jutásra gondolunk. Ez sok mindentől függ, egyéni anyagi és egészségügyi helyzet kérdése is.
- Van, aki gyalog jár a szomszéd utcába. Jó nekik!
- Aki kocsival jár, annak nemcsak az üzemanyagra kell gondolnia mint alapvető szükségletre, hanem arra is, hogy megteremtse az elinduláshoz szükséges feltételeket: az autó karbantartása, műszaki vizsgája, biztosítása stb.
- Aki tömegközlekedik, annak szerintem a negyedéves bérlet éri meg leginkább. Annyiba kerül, mint három havi bérlet, viszont 100 napig érvényes. Aki megteheti, vásároljon inkább hosszabb távra.
- Én jelenleg biciklivel járok, ha be kell mennem az irodába. Egy autótulajdonos szempontjából szinte úgy tűnik, a bicikli ingyen van, de itt is életbevágó a karbantartás, de minimum a tavaszi kisgenerál.
Aki otthonról végez munkát, a közlekedés költségvetése nem olyan kulcsfontosságú, mint akinek be kell járnia a munkahelyére.
Minden egyéb ezután jön 🛍️
Ezek az önfenntartás általános alapelvei, minden más sokadlagos ehhez a négy kategóriához képest. Nehéz kibújni belőle.
A cikket gondolatébresztőnek szántam. Érdemes ránézni a költségvetésünkre minimum havonta, hogy tényleg az élethelyzetünknek megfelelő-e. Betölti a célját? Segít a napi döntésekben? Neked mi fontos?
A poszt megírásához a következő angol nyelvű cikket használtam fel: 4 Things You Must Include in Your Budget.
Borcsi
Kövesd Babusát!
➡ INSTAGRAM: babusa_official
➡ FACEBOOK: https://www.facebook.com/Babusaofficial
➡ EMAIL: babusamagazin@gmail.com
Megjegyzések
Megjegyzés küldése